برنامه حمایت از کاربران ایرانی در آزمایشگاه‌های سنکروترونی   (آخرین به روز رسانی: 1401/05/18)برنامه پشتیبانی از کاربران ایرانی در آزمایشگاه‌های سنکروترون، با هدف ایجاد یک شبکه حمایتی از پژوهشگران و صنایع کشور برای دسترسی به آزمایشگاه‌های سنکروترونی و انجام آزمایش‌های تراز اول در سطح بین‌المللی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصویب شده است.


برنامه پشتیبانی از کاربران ایرانی در آزمایشگاه‌های سنکروترون علاوه بر تامین بخشی از هزینه اعزام پژوهشگران ایرانی به آزمایشگاه‌های سنکروترون، راهکارها و مشاوره‌های علمی را به منظور افزایش تاثیر علمی و فنی آزمایش‌ها ارائه می‌دهد. به این ترتیب امکان دسترسی پژوهشگران، اساتید، دانشجویان و صنعتگران کشور برای انجام آزمایش‌های کاربردی و پیشرفته در بهترین و به‌روزترین آزمایشگاه‌های دنیا تسهیل خواهد شد.


این برنامه در ادامه اجرای موفق برنامه کاربری ایران از آزمایشگاه آلبا اجرا می‌شود.


برنامه پشتیبانی از کاربران ایرانی در وجه حمايت‌های مالی از کاربران سنکروترون، برنامه حمايتی مرکز فيزيك نظری عبدالسلام را مورد اقتباس و بومی‌سازی قرار داده است.


مراحل درخواست حمایت مالی پشتیبانی از کاربران ایرانی در آزمایشگاه‌های سنکروترونی:


این حمایت مختص پژوهشگرانی است که طرح پیشنهادی آن‌ها در یکی از چشمه‌های نور سنکروترون دنیا پذیرفته شده و برای انجام آزمایش نیازمند حمایت مالی باشند. پذیرش در آزمایشگاه‌های سنکروترون توسط گروه داوری بین‌المللی و بر اساس معیارهای علمی، فنی و نوآورانه پژوهش‌ها انجام می‌شود. گروه‌های گاربری سنکروترون معمولا متشکل از 2 تا 4 پژوهشگر است که بر اساس تعداد شیفت‌های اختصاص یافته(هر شیفت معادل 8 ساعت است)، مدت زمان انجام هر آزمایش بین یک تا چند روز متفاوت است.

توجه شود که این حمایت مالی به شرطی انجام خواهد شد که طرح پذیرفته شده از هیچ نهاد داخلی یا بین‌المللی حمایتی دریافت نکرده باشد یا حمایت دریافتی برای انجام طرح کامل نباشد.


روند درخواست و تخصیص بودجه حمایتی:


 1. تهیه طرح پیشنهادی و ثبت درخواست در یکی از آزمایشگاه‌های سنکروترون دنیا (در شرایط عادی امکان ثبت درخواست در هر سنکروترون دو بار در سال فراهم می‌شود).
 2. دریافت نامه رسمی پذیرش طرح پیشنهادی (پس از داوری در صورت پذیرش، موضوع از طریق ایمیل به اطلاع سرگروه خواهد رسید).
 3. ارسال درخواست به سامانه برنامه متعاقبااعلام خواهد شد
 4. بررسی درخواست در کارگروه علمی برنامه
 5. تایید توسط کارگروه و ارسال به صندوق حمایتی
 6. پرداخت بودجه (ریالی) حمایتی به سرپرست گروه


حمایت اصلی شامل موارد زیر با ارائه اسناد و یا فاکتورهای معتبر می‌شود:


 1. بلیط سفر رفت و برگشت از مبدا ایران (تهران یا شهرستان محل اقامت گروه) به شهر محل استقرار سنکروترون (شامل هواپیما و قطار و اتوبوس در ایران و کشور مقصد)
 2. هزینه اقامت به ازاء مدت زمان انجام آزمایش به اضافه یک روز قبل و دو روز بعد از انجام آزمایش
 3. تهیه نمونه‌های آزمایشگاهی.
 4. موارد ضروری با تشخیص کارگروه.


حمایت تشویقی


 1. چاپ مقاله در مجلات معتبر علمی (Q1)
 2. ارائه در همایش کاربران چشمه نور ایراندر مواردی که درخواست‌ها زیاد باشد، اولویت با گروه‌هایی است که پیشتر از این حمایت مالی استفاده نکرده باشند.


لطفا جهت ثبت نام در برنامه و دریافت حمایت مالی از پیوند زیر استفاده کنید:

لینک ثبت نام
در صورت مشاهده خطا، لطفا به گزینه advanced مرورگر رفته و حالت unsafe را انتخاب کنید.

footer
 

webmaster | ipmic@ipm.ir   Copyright © 2012, All rights reserved.