نهمین همایش کاربران چشمه نور ایران

ILSFUM'17: 9th ILSF Users' Meeting

ILSF Users' Meeting 2017

در این همایش واپسین دستاوردهای پژوهشگران ایرانی و بین‌المللی در زمینه‌ی کاربردهای تابش سنکروترون در علوم پایه، مهندسی و پزشکی ارائه‌ خواهد شد و فرصتی مناسب برای آشنایی و گفتگو میان کاربران باتجربه چشمه‌های نور سنکروترونی و پژوهشگران و کاربران بالقوه‌ در کشور خواهد بود. برای نام‌نویسی و دریافت اطلاعات بیشتر به برگه‌ی رسمی این همایش مراجعه کنید.

نام‌نویسی و اطلاعات بیشتر

در صورت برخورد با پیام امنیتی هنگام ورود به صفحه‌ی نام‌نویسی، روی دکمه‌ی مربوط به مرورگر خود در زیر کلیک کرده و طبق راهنمایی نشان داده‌ شده وارد شوید:

برای نام نویسی لازم است نخست حساب کاربری ویژه‌ی خود را در سامانه ایجاد کنید: ساخت حساب کاربری

پس از دریافت ای‌میل فعال سازی با نام کاربری و گذرواژه خود وارد سامانه شوید و برگه‌ی نام‌نویسی را پر کنید: برگه‌‌ی نام‌نویسی

آخرین اخبار و اطلاعات را از کانال رسمی همایش در تلگرام دریافت کنید
کارگاه آموزشی: کاربردهای تابش سنکروترونی در پزشکی

SRAMS'17: Workshop on Synchrotron Radiation Applications in Medical Sciences

SRAMS'17

نام‌نویسی و اطلاعات بیشتر

در صورت برخورد با پیام امنیتی هنگام ورود به صفحه‌ی نام‌نویسی، روی دکمه‌ی مربوط به مرورگر خود در زیر کلیک کرده و طبق راهنمایی نشان داده‌ شده وارد شوید:


8th ILSF Users' Meeting Poster


کارگاه آموزشی: آشنایی با برنامه‌ی کاربری ایران از آزمایشگاه آلبا

Workshop on: Introducing IRAN-ALBA Users' Program

ARXPS with EW4000 (CH)

به منظور افزایش ظرفیت‌های علمی و پژوهشی کشور و حمایت از دانشگران، پژوهشگران و صنعت‌گران ایرانی، قرارداد «استفاده از خطوط باریکه سنکروترون آلبا-اسپانیا» با حمایت مالی «معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری» بین پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و چشمه‌ی نور آلبا به امضا رسیده است. اساتید، پژوهشگران، صنعتگران و دانشجویان می‌توانند از این فرصت استثنایی بهره برده و با استفاده از تسهیلات ایجاد شده پژوهش خود را در خطوط باریکه‌ی آزمایشگاه آلبا انجام دهند.

چشمه‌ی نور ایران در روزهای 23 تا 25 آبان ماه سال جاری برگزارکننده‌ی «کارگاه آشنایی با برنامه‌ی کاربری ایران از آزمایشگاه آلبا» می‌‎باشد.

عناوین این کارگاه:

  1. معرفی برنامه‌ی استفاده‌ی پژوهشگران ایرانی از آزمایشگاه آلبا در اسپانیا

  2. معرفی ویژگی‌ها و کاربردهای پژوهشی هشت خط باریکه در چشمه‌ی نور آلبا با حضور دانشگران و مسئولین آزمایشگاه آلبا

  3. آشنایی با نرم‌افزارها و روش‌های داده‌پردازی در خطوط باریکه‌ی سنکروترونی

  4. روش نگارش پیشنهاد طرح پژوهشی برای کاربران خطوط باریکه‌ی سنکروترونی

  5. معرفی چشمه‌ی نور ایران: نوری تازه بر علم کشور

از علاقه‌مندان دعوت می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر و نیز نام‌نویسی در این کارگاه به وبگاه رسمی «برنامه‌ی کاربری ایران از آزمایشگاه آلبا» مراجعه و یا با شماره 02122813738 تماس حاصل فرمایند.

مهلت نام‌نویسی تا 15 آبان و هزینه‌ی نام‌نویسی در این کارگاه 1،000،000 ریال خواهد بود.

پوستر فراخوان کارگاه را از اینجا بارگیری کنید


ILSF Groundbreaking Ceremony

A

آغاز عملیات ساختمانی چشمه‌ی نور ایران

عملیات ساختمانی چشمه‌ی نور ایران در مراسمی که به همین منظور در محل پارک علم و فناوری قزوین برگزار شد، با حضور سورنا ستاری (معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری)، وحید احمدی (معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری)، محمدجواد لاریجانی (رییس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی)، حسین خلفی (رییس پژوهشگاه علوم وفنون هسته‌ای) و جمعی از مسئولین استانی و نیز چهره‌های سرشناس علمی کشور آغاز شد.

A

سورنا ستاری در ارتباط زنده تصویری با ریاست جمهوری و هیأت دولت در مراسمی همزمان در استانداری قزوین، با معرفی طرح چشمه‌ی نور ایران به عنوان بزرگترین طرح علمی و پژوهشی تاریخ کشور، آن را از پیشروترین و متمایزترین تحقیقات پایه‌ای و بنیادی کشور دانست و افزود: «با اجرایی شدن طرح چشمه نور ایران (شتابگر ملی)، دست یافتن به بسیاری از نقاط مرز دانش امکان‌پذیر خواهد بود. از جمله آن که می توانیم پژوهشهایی در حوزه های راهبردی چون فیزیک پایه، سلول‌های بنیادی، هوافضا و نانوفناوری، تحقیقات کاربردی میان‌رشته‌ای را به نتیجه برسانیم.» وی سپس با اعلام آغاز عملیات ساختمانی این طرح از سوی ریاست جمهوری در مراسم کلنگ‌زنی در محل ساختگاه چشمه‌ی نور ایران شرکت نمود.

A

محمدجواد لاریجانی رییس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی نیز در مراسم آغاز عملیات اجرایی ساخت فاز نخست چشمه نور ایران، آغاز این طرح را زمینه‌ساز جذب تعداد قابل توجهی از دانشمندان و نخبگان داخلی و خارجی دانست و افزود: با فعال شدن ظرفیت های این طرح ویژه تعداد قابل توجهی از دانشجویان و اساتید در حوزه های مختلف علمی به پژوهش مشغول می شوند و تحول بزرگی در ابعاد علمی کشور رخ می دهد.

آغاز عملیات ساختمانی چشمه‌ی نور ایران در خبرها:
خبرگزاری ایرنا - وبگاه رسمی دولت - وبگاه علم‌نا


کارگاه آموزشی: بررسی ساختار الکترونی جامدات با طیف‌سنجی به روش فوتون‌گسیلی با تفکیک زاویه‌ای

Workshop on: Probing the Electronic Structure of Solids by Angle-Resolved Photoemission Spectroscopy (ARPES)

ARXPS with EW4000 (CH)

در راستای آموزش نیروهای متخصص مورد نیاز برای ساخت و بهره‌برداری از چشمه‌ی نور ایران، کارگاه آموزشی در زمینه‌ی فوتون‌گسیلی به روش تفکیک زاویه‌ای برگزار خواهد شد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و نام‌نویسی به پیوند زیر مراجعه کنید:

نام‌نویسی و اطلاعات بیشتر

در صورت برخورد با پیام امنیتی هنگام ورود به صفحه‌ی نام‌نویسی، روی دکمه‌ی مربوط به مرورگر خود در زیر کلیک کرده و طبق راهنمایی نشان داده‌ شده وارد شوید:


برنامه‌ی زمانی کارگاه8th ILSF Users' Meeting Poster

هزینه‌ی نام‌نویسی در این کارگاه 1،000،000 ریال خواهد بود.


هشتمین همایش کاربران چشمه‌ی نور ایران (۸ و ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - قزوین - ایران)

8th ILSF Users' Meeting (27-28 April 2016 - Qazvin - IRAN)

8th ILSF Users' Meeting

هشتمین همایش کاربران چشمه‌ی نور ایران در روزهای هشتم و نهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵ در محل پارک علم و فناوری قزوین برگزار شد. این همایش هر سال با حضور اساتید و پژوهشگران ایرانی و نیز چهره‌های سرشناس بین‌المللی در زمینه‌های ساخت، مدیریت و کاربری از چشمه‌های نور سنکروترونی با هدف بیان اهمیت این شتابگر در پیش‌برد دانش و صنعت برگزار می‌شود.

امسال چشمه‌ی نور ایران میزبان بیش از ۲۰۰ شرکت‌کننده از جمله مسئولین کشوری و چهره‌هایی چون مدیران چشمه‌های نور ایتالیا، اسپانیا و مرکز شتابگر ترکیه بود و در مدت دو روز ۱۵ سخنرانی علمی توسط مسئولان و پژوهشگران مطرح از کشورهای ایتالیا، اسپانیا، آلمان، ترکیه، انگلستان، و ایران ارائه شد. همچنین دستاوردهای مرتبط پژوهشی دانشجویان و اساتید کشور در قالب پوسترهای علمی به نمایش گذاشته شد.

گزارش کامل‌تر هشتمین همایش کاربران چشمه‌ی نور ایران را اینجا بخوانید


دومین کنفرانس ملی شتابگرهای ذرات (4 و 5 آذر 1394)

2nd Iranian Particle Accelerator Conference (IranPAC2015)

چشمه‌ی نور ایران (طرح شتابگر ملی) در نظر دارد «دومین کنفرانس ملی شتابگرهای ذرات و کاربردهای آن» را در تاریخ 4 و 5 آذر ماه 1394 برگزار نماید. این کنفرانس با هدف ایجاد ارتباط سازنده میان صنعت، دانشگاه و مراکز علمی و پژوهشی با انگیزه‌ی گسترش و پیش‌برد علمی و فنی در زمینه‌ی طراحی و ساخت انواع شتابگرها و کاربردهای آن برگزار خواهد شد.

در نمایشگاهی که در حاشیه‌ی این کنفرانس برپا می‌شود شرکت‌ها و مؤسسات سازنده‌ی ابزارها و قطعات وابسته به شتابگرهای ذرات می‌توانند ساخته‌ها، فعالیت‌ها و دستاوردهای خود را برای بازدیدکنندگان و میهمانان کنفرانس به نمایش بگذارند. با توجه به محدود بودن فضای نمایشگاه، خواهشمند است در خواست خود را برای شرکت در نمایشگاه جهت بررسی به شماره 22813722-021 فکس نموده و یا به پست الکترونیکی info@iranpac2015.ir ارسال فرمایید.

دریافت پوستر فراخوان کنفرانس

وبگاه رسمی کنفرانس

به شبکه‌ی اطلاع‌رسانی کنفرانس در تلگرام بپیوندید:
https://telegram.me/IranPAC2015


گزارش نخستین گردهمایی کارگروه مشاوران شتابگر چشمه‌ی نور ایران

1st ILSF MAC Meeting

نخستین گردهم‌آیی کارگروه مشاوران شتابگر چشمه‌ی نور ایران در تاریخ 17 تا 19 خرداد 1394 در محل پژوهشگاه دانش‌های بنیادی برگزار شد. اعضای گروه‌های فنی چشمه نور ایران با ارائه پانزده سخنرانی آخرین دستاوردها و طراحي‌هاي انجام شده را در بخش‌های گوناگون بازگو کرده و اعضای کارگروه بازدیدی از آزمایشگاه‌های تحقیق و توسعه‌ی چشمه نور ایران داشتند.

بیشتر بخوانید...


هفتمین همایش کاربران چشمه‌ی نور ایران

 

 

 

هفتمین همایش کاربران چشمه‌ی نور ایران در پارک علم و فناوری قزوین در روزهای ۳۱ فروردین و ۱ اردیبهشت 1394 با حضور بیش از ۱۶۰ نفر از مسئولین، اساتید، دانشگران و دانشجویان و همچنین کاربرانی از سنکروترون‌های الترا  Elettra(ایتالیا)، دایاموند Diamond (بریتانیا)، و چشمه‌ی نور کانادا CLS برگزار شد.

 

چشمه‌ی نور ایران در این همایش دو روزه میزبان دانشگرانی بود که پژوهش‌هایی وابسته به شتابگرهای سنکروترونی را در زمینه‌های گوناگون تشریح کردند. این همایش با هدف آشنایی دانشجویان و دانشگران ایرانی با کاربردهای چشمه‌ی نور سنکروترونی، تبادل دستاوردهای پژوهشگران خطوط باریکه‌ی سنکروترونی و همچنین پرورش انگیزه‌ی کاربری از این ابزار کارآمد و بی‌مانند برای پژوهش در زمینه‌های گوناگون برگزار شد.


ILSF and Diamond Light Source Sign a Memorandum of Understanding

Andrew Harrison, the Chief Executive Officer of Diamond Light Source, and Trevor Rayment, the Director of Physical Sciences, were in Tehran on the 9th and 10th of February at the invitation of ILSF. On February 9th, they attended a general meeting at the Laarak campus of IPM, where they heard a report on the progress of ILSF project and got to know the staff of various ILSF technical groups. They then visited the ILSF R&D laboratory. In the afternoon Andrew Harrison delivered a lecture on the Social and Economic Impact of Diamond Light Source and Trevor Rayment talked about some Science Highlights from the Diamond Light Source and Future Plans.

Following these talks a Memorandum of Understanding was signed at the office of the President of IPM, between ILSF and the Diamond Light Source. This MoU establishes a basis for cooperation in synchrotron radiation research between ILSF and Diamond Light Source and aims to (i) combine the expertise of both parties and move towards accomplishing scientific goals, (ii) develop common specialized knowdege and effective use of the facilities belonging to both parties, (iii) increase cooperation and mutual support, and (iv) create a basis for ILSF and Diamond Light Source to work together in the training of personnel, and the design, construction, operation and development of beamlines and the accelerator.

On the following day, a round table was held, and the details for a possible course of action were discussed. The ILSF guests visited the Niavaran Museum and Palace in the afternoon, and left Iran after midnight.Picture gallery

امضای یادداشت تفاهم بین
چشمه‌ی نور دایموند و
طرح چشمه‌ی نور ایران

در روزهای بیستم و بیست‌ویکم بهمن‌ماه اندرو هریسون، مدیر عامل چشمه‌ی نور دایموند، و تروُور رِیمنت، مدیر علوم فیزیکی این چشمه‌ی نور، به دعوت طرح چشمه‌ی نور ایران از این پژوهشگاه بازدید کردند. روز بیستم بهمن، این دو در جلسه‌ئی عمومی در پردیس لارک، گزارش پیشرفت طرح چشمه‌ی نور ایران را شنیدند و با اعضای‌ گروه‌های فنی طرح آشنا شدند و از آزمایشگاه تحقیق و توسعه‌ی طرح بازدید کردند. بعد از ظهر، در سالن شماره‌ی یک پردیس نیاوران، اندرو هریسون در باره‌ی تأثیر اقتصادی و اجتماعی چشمه‌ی نور دایموند صحبت کرد و پس از آن تروور رِیمنت به دست‌یافت‌های علمی برجسته و برنامه‌های آینده چشمه‌ی نور دایموند اشاره کرد.

پس از این سخن‌رانی‌ها یادداشت تفاهمی بین طرح چشمه‌ی نور ایران و چشمه‌ی نور دایموند در دفتر رئیس پژوهشگاه به امضا رسید که شالوده‌ئی برای همکاری بین دو طرف در زمینه‌ی پژوهش‌های تابش سنکروترون برقرار می‌کند. اهدافی که در این یادداشت تفاهم دنبال می‌شود عبارتند از (۱) استفاده از تخصص و دانش دو طرف برای رسیدن به نتایج مهم علمی، (۲) به‌بار‌آوردن دانش مشترک علمی و استفاده‌ی مؤثر از تأسیسات هر دو طرف، (۳) افزایش همکاری و پشتیبانی‌ها از هر دو سو، و (۴)‌ تثبیت چارچوبی برای کار مشترک در زمینه‌ی آموزش افراد متخصص و طراحی، و ساخت، راه‌اندازی و کار با خطوط باریکه و شتابگر.

روز بعد میزگردی با شرکت اعضای گروه‌های فنی برگزار شد و در باره‌ی جزئیات اقداماتی که باید انجام شود بحث و گفت‌وگو شد. میهمانان طرح بعد از ظهر از کاخ و موزه‌ی نیاوران بازدید کردند و کمی‌ پس از نیمه‌شب تهران را ترک کردند.


The ILSF project in the Parliament of the Islamic Republic of Iran

On 17 March, 2014, a meeting was held at the Iranian Parliament to discuss the ILSF project. Those present in the meeting concurred that the ILSF project should enjoy the continued support of the government. Decision was made to allocate the necessary budget for the coming fiscal year, and it was agreed that the project shall be one of the major projects of the sixth five-year plan receiving line item appropriation in the general budget.

On April 11th, 2014, in the first meeting of the Administrative Council of the Qazvin province in the new Iranian year, the decisions made in the meeting at the Parliament were discussed. A subsequent meeting was held for the academic staff of the Imam Khomeini International University and Azad University of Qazvin. Following these meetings, Morteza Roozbeh, the governor of Qazvin, and Mohammad Javad Larijani, the head of the Institute for Research in Fundamental Sciences (IPM) visited the ILSF site. They were accompanied by members of the ILSF management team.

طرح چشمه‌ی نور ایران
در مجلس شورای اسلامی

در ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ در جلسه‌ئی در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت ادامه‌ی طرح چشمه‌ی نور ایران تأکید شد و توافق شد که بودجه‌ی کافی در اختیار طرح قرار داده شود. هم‌چنین توافق شد که این طرح یکی از پروژه‌های مهم در برنامه‌ی ۵ ساله‌ی ششم باشد و در سال ۱۳۹۴ ردیف بودجه به آن اختصاص یابد. این جلسه با حضور محمود شیخ‌زین‌الدین، نماینده‌ی سورنا ستاری، معاون علمی‌فناوری رئیس‌جمهور، علی‌اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، محمدباقر نوبخت،‌ معاون رئیس‌جمهور در برنامه‌ریزی و نظارت راه‌بردی، سید محمد‌حسن ابوترابی‌فرد، نماینده‌ی مردم تهران و نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی، محمدجواد لاریجانی، رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، و مرتضی روزبه، استاندار قزوین،‌ برگزار شد.

پس از این جلسه در ۲۱ فروردین ۱۳۹۳ در اولین جلسه‌ی شورای اداری قزوین تصمیم‌های جلسه‌ی مجلس به اطلاع مدیران استان قزوین رسید و جلسه‌ی دیگری نیز با حضور اساتید دانشگاه امام‌ خمینی قزوین و دانشگاه آزاد برگزار شد تا جزئیات طرح به آگاهی آنان برسد. پس از این جلسه استاندار قزوین به‌همراه محمد‌جواد لاریجانی و مدیران طرح از محل احداث چشمه‌ی نور ایران بازدید کردند.

footer
 

webmaster | ipmic@ipm.ir   Copyright © 2012, All rights reserved.